Κυριακή 10 Απριλίου 2011

Τρεις φορές καλύτερος!

Τρεις φορές καλύτερος!Δεν έχει προηγούμενο! Για τρίτη φορά μέσα σε λίγες μέρες ο Ολυμπιακός ανέτρεψε το εις βάρος του 2-0 και επικράτησε 3-2 σετ του Παναθηναϊκού στο βόλεϊ!...

Το τελευταίο «έπος» όμως των «ερυθρολεύκων», αυτήν τη φορά εκτός έδρας, είναι και καθοριστικό αφού τους έδωσε το εισιτήριο για τους τελικούς της Α1, όπου θα διεκδικήσουν τον τίτλο του πρωταθλητή απέναντι στον Ηρακλή που επικράτησε του ΠΑΟΚ με 3-0 σετ.

Το ματς

Του κατέστρεψε την υποδοχή με «πυροβολισμούς»

Δυνατό ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό στην αναμέτρηση, όπου εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Ολυμπιακού στην υποδοχή προηγήθηκε με 4-1. Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι, με αποτέλεσμα να φτάσουν στο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενοι με 8-3. Μετά από την υποχρεωτική διακοπή, οι «πράσινοι» με ένα επιμέρους σκορ 3-1 πήγαν τη διαφορά στο +7 (11-4), γεγονός που ανάγκασε τον Γιάννη Καλμαζίδη να καλέσει τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, κάνοντας το 12-8, ωστόσο το «τριφύλλι» με ένα σερί 2-0 έκανε το 14-8, φτάνοντας αργότερα στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ στο +7 (16-9). Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του πρώτου σετ. Ο Παναθηναϊκός συντηρούσε μία διαφορά «ασφαλείας», ο Ολυμπιακός είχε άσχημα ποσοστά στην υποδοχή, με τους γηπεδούχους να κάνουν το 1-0 με σκορ 25-18.

Άρχισε να το πιστεύει ο Παναθηναϊκός

Όπως και στο πρώτο, έτσι και στο δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά, με αποτέλεσμα να κάνει το 5-2 και τον Γιάννη Καλμαζίδη να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Όμως, η διακοπή δεν κατάφερε να «σπάσει» τον ρυθμό των «πρασίνων», καθώς έφτασαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, με το σκορ να είναι στο +4 (8-4). Οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 2-0 έκαναν το 8-6, με τη διαφορά να κυμαίνεται στους δύο πόντους μέχρι και το 11-9, όπου ο άσος του Τζούριτς έκανε το 11-10. Ωστόσο, οι παίκτες του Γιάννη Λάιου, με πρωταγωνιστή τον Γιορντάνοφ, έκαναν ένα επιμέρους σκορ 5-1 και πήγαν πάλι τη διαφορά στο +4 (16-12). Οι «ερυθρόλευκοι» κατόρθωσαν να μειώσουν εκ νέου στους δύο πόντους (18-16), όμως οι γηπεδούχοι με τον Πανταλέοντα και τον Γιορντάνοφ έκαναν το 20-16. Τα λάθη που έκαναν οι φιλοξενούμενοι στην επίθεση, αργότερα, εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο οι «πράσινοι». Αρχικά έκαναν το 23-18, παίρνοντας και το δεύτερο σετ με 25-20. Άλλο ένα κακό για τον Ολυμπιακό, εκτός από την απώλεια του δεύτερου σετ, ήταν και ο τραυματισμός του Ντεσπέιν, ο οποίος παραχώρησε τη θέση του στον Γιαμπλόνσκι.

Ή τώρα ή ποτέ

Πιο αποφασιστικοί οι «ερυθρόλευκοι» στο τρίτο σετ, καθώς προηγήθηκαν με 2-6, χάρης στον Γιώργο Παπάζολγου, ο οποίος δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην υποδοχή του Παναθηναϊκού από θέση σερβίς. Το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του σετ ήταν για τον Ολυμπιακό (4-8), ενώ αμέσως μετά ένα λάθος των γηπεδούχων στην επίθεση πήγε τη διαφορά στο +5 (4-9). Το προβάδισμα αυτό για τους φιλοξενούμενους κράτησε μέχρι το 7-13, με τους «πράσινους» να μειώνουν σε 9-13 και τον προπονητή του Ολυμπιακού να καλεί τάιμ άουτ. Η διακοπή βοήθησε αρκετά του φιλοξενούμενους, οι οποίοι με ένα σερί 3-0 κατάφεραν να πάνε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, προηγούμενοι με επτά πόντους (9-16). Η απάντηση από πλευράς γηπεδούχων δεν ήρθε ουσιαστικά, με τον Ολυμπιακό να συντηρεί το προβάδισμά του. Σε κάποιο σημείο ο Σάκι με καρφί έκανε το 17-22, ωστόσο οι Πειραιώτες με ένα σερί 3-0, μείωσαν τα σετ, παίρνοντας το τρίτο με 17-25.

Ξύπνησαν τα «φαντάσματα»

Τα λάθη των παικτών του Παναθηναϊκού επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να μπει δυνατά στο τέταρτο σετ, όπου προηγήθηκε με 0-3. Αργότερα, το μπλοκ πάνω στον Σάκι έκανε το σκορ 1-5, με τον Γιάννη Λάιο να καλεί τάιμ άουτ. Μετά τη διακοπή, οι «πράσινοι» αντέδρασαν και με ένα δικό τους σερί 2-0 έκαναν το 3-5, όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση, κάνοντας το 4-8. Οι «ερυθρόλευκοι» συντηρούσαν το +4 μέχρι και το 9-13, όπου με ένα σερί 2-0 έκαναν το 9-15. Το χαμένο σερβίς του Πανταλέοντα, έφερε τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 10-16. Ο Σάκι θα κάνει το 12-18, ωστόσο ο Κουζούνης αμφισβήτησε την υπόδειξη και έπειτα ο ακραίος των γηπεδούχων του ζήτησε το λόγο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να εισπράξουν από μία κίτρινη κάρτα ο καθένας και το σκορ να γίνει 13-19. Από εκείνο το σημείο και ύστερα, ο Γιάννης Λάιος έκανε κάποιες αλλαγές, δείχνοντας ότι περιμένει τη διαδικασία του τάι-μπρέικ. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν τα σετ, κατακτώντας και το τέταρτο με 19-25.

Του «μπλόκαρε» την... ελπίδα

Πιο «σφιχτά» τα πράγματα στο τάι-μπρέικ, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται 2-0 και τον Ολυμπιακό να απαντά (2-2). Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με την αλλαγή των τερέν να βρίσκει προηγούμενους τους Πειραιώτες με 7-8. Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε με την επανέναρξη της αναμέτρησης, ενώ όταν το σκορ ήταν στο 10-11 υπέρ των φιλοξενούμενων ο Γιάννης Λάιος κάλεσε τάιμ άουτ. Το πρώτο σοβαρό προβάδισμα στο τάιμ-μπρέικ ήταν για την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, καθώς ο Εστράδα με μπλοκ πάνω στον Γιορντάνοφ θα κάνει το σκορ 11-13. Ο Φράγκος θα οδηγήσει τον Ολυμπιακό στο ματς-μπολ (12-14), ωστόσο οι «πράσινοι» με ένα σερί 2-0 θα το «σβήσουν» (14-14). Ο Φιλίποφ με δικό του πόντο θα δώσει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του (14-15), ενώ το μπλοκ και πάλι πάνω στον Γιορντάνοφ, στην κόντρα μπάλα του Παναθηναϊκού, θα δώσει την πρόκριση στον τελικό για τους Πειραιώτες με 14-16.

Τα σετ: 25-18, 25-20, 17-25, 19-25, 14-16

Παναθηναϊκός (Λάιος): Πετρέας 6 (4/7 επ. , 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 25 ( 1 άσσος, 23/45 επ., 1 μπλοκ), Γκενς 2 (1 άσσος), Πανταλέων 7 (2 μπλοκ), Λάππας 10 ( 10/17 επιθέσεις 67% υποδοχή), Σάκι 17 ( 16/30 επιθέσεις, 67% υποδοχή), (λίμπερο Παπαδημητρίου, 79% υποδοχή), Ντονάς, Μηνούδης, Κόβατς, Ψάρρας.

Ολυμπιακός (Καλμαζίδης): Ντεσπέιν 2 (23% υποδοχή), Φιλίπποφ 1, Τζούριτς 19 (1 άσσος, 15/38 επιθέσεις, 3 μπλοκ), Φράγκος 13 (74% υποδοχή, 13/22 επιθέσεις),Παπάζογλου 4 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 4 (2 μπλοκ), (λίμπερο Κουζούνης, 46% υποδοχή), Κοκκινάκης, Γιαμπλόνσκι 10 ( 10/15 , 57% υποδοχή), Σωτηρίου 1, Χαριτωνίδης, Εστράδα 6 (3 μπλοκ).